Zespoły i spektakle

XVI edycję SOFT „Kontestacji” rozpocznie debata pod hasłem „Zgoda czy niezgoda. Dylematy teatru studenckiego” z udziałem przedstawicieli teatrów studenckich i środowiska uniwersyteckiego. Podczas dyskusji zostaną poruszone m.in. takie zagadnienia jak: idea porozumienia i wspólnoty artystycznej w teatrze studenckim, czy miejsce i rola teatru studenckiego w kulturze studenckiej.

Na zakończenie każdego dnia festiwalu odbywają się Kontestacyjne Konwersacje, podczas których widzowie wraz z artystami wymieniają poglądy na temat zaprezentowanych spektakli, a także dyskutują o teatrze studenckim i sztuce zaangażowanej.

  • „Atrapia i Utopia” Iwona Konecka

reżyser i autor tekstu: Iwona Konecka

To wywód trochę już zmęczonej aktywistki, która co chwilę się poddaje, lecz poddać się nie może. W pseudo-akademickiej formie wykłada widowni sens swoich działań, by za chwilę skontrować go poetycko-teatralnym obrazem. Gdzieś między aulą wykładową, a klubem go-go Iwona Konecka prowokuje odbiorców do odklejenia się od codzienności i sięgnięcia wzrokiem w przyszłość do różnych mniej lub bardziej możliwych przyszłości. Spektakl dla widzów od 16 roku życia

29.03/piątek

  • „Cała ziemia była pokryta mgłą” Bartłomiej Kalinowski, Agnieszka Dubilewic

reżyser i autor tekstu: Bartłomiej Kalinowski

Spektakl/performance przygląda się utajonej obecności. W słuchowisku i ruchowych działaniach następuje próba wymiany myśli pomiędzy poszukującymi, a poszukiwanymi. Niestety, spotkanie nie jest możliwe nawet na poziomie językowym: jedni mówią wyłącznie w czasie przeszłym, a drudzy w przyszłym.

  • „Linoleum” Teatr Odruchu

reżyseria: Monika Szydłowiecka, Michał Misza Czorny

Bohaterowie spektaklu „Linoleum” są wśród nas, spotykamy ich w sklepie, na ulicy, w autobusie i w klubie. Spławiamy ich, gdy proszą nas o papierosa, czujemy niebezpieczeństwo, kiedy nas zaczepiają i odrazę gdy wołają, czy gwiżdżą w naszym kierunku. Dzieli nas wszystko, nie łączy nas nic. Czy aby na pewno?

30.03/sobota

  • „Manekinada” Teatr Stopa

reżyseria: Bartosz Pietrzyk

Czym jest kobiecość? Co ją definiuje? Kim jest kobieta dziś? I gdzie w tym wszystkim jest mężczyzna? Spektakl porusza problem identyfikacji kobiety w społeczeństwie i norm przypisanych do zagadnień wyglądu i zachowań społecznych kobiet. Kim jest Michał? I czemu Benek ma zawsze przy sobie śliwkę nałęczowską? Na te pytania odpowie Klara.

  • „Wanda Wasilewska” Aleksandra Skorupa

reżyseria: Aleksandra Skorupa

Co by się stało, gdyby Wanda Wasilewska przybyła do nas po ponad 50 latach od własnej śmierci? Jak patrzyłaby na współczesną Polskę? Monodram powstał w oparciu o biografię Wandy Wasilewskiej, postrzeganej zazwyczaj stereotypowo jako zdrajczyni ojczyzny czy kochanki Stalina. To próba „uczłowieczenia” posągu i okazja do poznania postaci, która praktycznie nie pojawia się na lekcjach historii.

  • „Gry i zabawy: Wszyscy jesteśmy z kiedyś” Teatr Politechniki Warszawskiej

reżyseria: Kalina Rzeźnik

Spektakl stanowi teatralną wypowiedź dotyczącą zagadnień społeczno-kulturowych z zakresu badań na temat budowania wspólnoty, sposobu kreowania przywództwa w grupie, mechanizmów dominacji oraz uległości. Spektakl stanowi również ubraną w dosyć abstrakcyjną formę refleksję nad współczesnym obrazem świata.

31.03/niedziela

  • „Rumuni” Teatr Martwej Wyobraźni

reżyseria: Dominik Setlak, Julita Golińska

Spektakl jest próbą odczytania dramatu Doroty Masłowskiej „Dwoje Biednych Rumunów Mówiących po Polsku” za pomocą teorii gombrowiczowskiej gęby. Tragikomedia społeczeństwa polskiego nie szczędząc tanich żartów i wulgaryzmów na pierwszym planie śmieszy i bawi, jednak w głębszym rozumowaniu odnosi się do problemów: nietolerancji, podziałów społecznych, pychy czy biedy.

  • „Hej, Ty” Teatr Krzyk

reżyseria: Marek Kośćiółek, Anna Giniewska

Autorski spektakl Teatru Krzyk zrealizowany z dwiema młodymi kobietami: Aleksandrą Czubińską (uczennica) oraz Nikolą Palej (studentka). To impresja teatralna o tym, co zostaje, kiedy świat wiruje i pędzi obok, a my wkraczamy w dorosłość. Jak zapytać siebie o siebie w świecie? Ze swoim bagażem otoczenia, rodziny i marzeń, które pojawiają się w toku naszych wspólnych inicjacji ze światem. A często bywa tak, że mamy tylko siebie. Może wystarczy?

  • Show muzyczno-cyrkowe duetu Jemioła&Szwed

Łukasz Jemioła (współczesny bard, specjalizujący się w piosenkach retro) oraz Jakub Szwed (artysta, reżyser cyrku współczesnego) postanowili połączyć siły i wspólnie stworzyć kawiarniane show oparte na improwizacji słowno-muzycznej, kuglarstwie, iluzji optycznej i dużej dawce humoru. Połączenie dwóch artystycznych światów - autorskiej piosenki poetyckiej oraz sztukmistrzowskiej oprawy - zaspokoi zarówno melomanów spragnionych spotkania z piosenką, jak i fanów szeroko pojmowanego kuglarstwa.

©2005 - 2013
ACK UMCS "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16, 20-031 Lublin